Ty też możesz opowiedzieć historię video – oto jak to zrobić

Ty też możesz opowiedzieć historię video – oto jak to zrobić

autorka: Natalia Jażdżewska

Jesteś w drodze i prowadzisz ze sobą bagaż. Jest to walizka pełna doświadczeń z trwającej podróży. W ręku trzymasz mapę z wyznaczonymi celami. Idziesz na przód, zmagasz się z trudnościami, czasem zabłądzisz. Bywa, że masz momenty postojowe. Potem znowu osiągasz cenny sukces, widzisz coś pięknego, spotykasz w drodze kogoś interesującego. To wszystko to fascynująca historia, którą dobrze byłoby przedstawić. To twoja historia. Opowieść o twojej inicjatywie, pomyśle, dążeniach i wartościach. Warto o tym opowiedzieć, a internet daje dzisiaj nieskończone możliwości, żeby się dzielić.

Opowiadanie historii jest z tobą od zawsze. Mama i tata czytali ci książki, opowiadali bajki do snu. Później przyszły filmy, przedstawienia, seriale. Ludzie naturalnie potrzebują ułożenia wydarzeń w historię. Ludzki umysł próbując zrozumieć i zapamiętać, łączy fragmenty doświadczenia w opowieść. Psychologowie poznawczy opisują to w jaki sposób buduje się nasza świadomość, zaczynając od osobistego pragnienia, celu życiowego, a następnie przechodząc walkę z siłami, które blokują to pragnienie. I tak na przemian. Wszystko zapisujemy w pamięci i tworzymy z tego osobistą narrację.

Andrew Stanton – twórca Toy Story

Zatem jeżeli już masz przekonanie, że chcesz opowiedzieć historię, kolejnym krokiem jest dobranie odpowiedniej formy. Dzisiaj bierzemy na warsztat opowieść video. Możesz stworzyć angażujący film, niezależnie od budżetu, bo przecież wystarczy wziąć do ręki smartphone i włączyć nagrywanie. Obowiązują cię jednak te same zasady, które stosują profesjonalni producenci filmowi.

Nawet jeśli teraz nie jesteś w stanie pokryć kosztów realizacji filmu z prawdziwego zdarzenia, możesz skorzystać z kilku wskazówek, aby stworzyć świetną historię, która przybliży cię do twoich odbiorców.

Od tego zacznij

Wiesz co jest niezbędne przy tworzeniu filmu, reklamy, teledysku? W branży wizualnej nazywamy to moodboardem. Jest to plansza, która przekazuje emocje, mówi obrazem, zdjęciami, elementami graficznymi. Jest to zestaw inspiracji, które dobrze pokazują doświadczenie emocjonalne, które chcesz przekazać widzom. Gdy zbierzesz to wszystko w jednym pliku twoja praca nabiera nowej skali. Posłuchaj też muzyki – jakie dźwięki najlepiej oddają nastrój opowiadanej historii? Pamiętaj, że video zawiera w sobie różne elementy i każdy z nich jest tak samo ważny w odbiorze. Nie lekceważ żadnego z nich. Znajdź swój indywidualny sposób opowiadania i przekaż swoim odbiorcom doświadczenie wielu zmysłów.

Co dalej

W historii pokaż wyzwanie, cel, trudność, z którą mierzy się główna postać. Podobnie jak twój ulubiony film, każda dobra historia musi pokazać górę, na którą musi wspiąć się bohater lub bohaterka i ich maksymalne poświęcenie na każdym kroku.

Po pierwsze

Dodaj odrobinę oryginalności. Chociaż jak wiadomo wszystko już było, to postaraj się, żeby twoja opowieść nie była kalką innej. Jeśli potrzebujesz pomysłów na scenariusz, zastanów się kto może ci w tym pomóc – może znasz dobrego copywritera – wspólnie wymyślicie unikalny pomysł na opowiedzenie tego co chcesz przekazać.

Po drugie

Eksperymentuj z dźwiękiem i obrazami, spraw, aby filmy były tak efektowne, że wzbudzą pozytywne emocje u widzów.

Najważniejsze

Wiesz co naprawdę może cię wyróżnić? Odwaga. Przebij się przez grubą skorupę komfortu. Prawdziwi mistrzowie mają większą potrzebę wyjścia poza schematy niż obawę bycia ocenionymi. Opowiedz historię grubą kreską. Nie bój się, że coś może nie wyjść. Pomyśl nawet o Disneyu. Gadająca mysz? Kto by pomyślał, że ten mądry gryzoń może stać się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci na ziemi?

Poza tym

Zastanów się nad swoimi ulubionymi książkami i filmami i wypisz to, co sprawia, że tak lubisz te historie. Zanotuj to, co cię w nich zaskoczyło, co było nietypowe, co wydaje się wręcz nierealne i mimo to idealnie pasuje i czyni historię wyjątkową.

Zrób to uczciwie

Ważne, żeby twój film na początku złożył obietnicę widzowi, ale nie pozwól, aby obiecał coś, co nie jest prawdą lub wskazał na coś czego nie może spełnić. Moc perswazji więdnie, gdy nie dotrzymasz obietnic.

Do dzieła

Czasem wydaje ci się, że brakuje ci kreatywności, żeby stworzyć dzieło sztuki? Rzecz w tym, że takie dzieło to proces – to wiele elementów, które musisz przemyśleć i podejść do nich krok po kroku. Na każdym etapie rośnie twoje poczucie sprawczości – musisz tylko wytrwale wkładać w swój pomysł dużo serca i ciągle iść na całość jak publiczność Zygmunta Chajzera.

 

 

Wyślij zapytanie